1
Korespondencja elektroniczna (e-mailowa)
List elektroniczny (nazywany najczęściej e-mailem), mimo że jest dość już rozpowszechnioną formą korespondencji, nie ma w języku polskim dostatecznie wykształconych stylistycznych cech gatunkowych. Oznacza to, że w praktyce forma e-maila nawiązuje do dwóch przeciwstawnych wzorców: bądź do wzorca listu tradycyjnego, bądź do wzorca bezpośredniej ( czy telefonicznej ) rozmowy.2.
Hasło na pocztę elektroniczną - powinno być dłuższe niż 3 znaki. Ma zawierać litery i liczby,aby było trudne do rozszyfrowania.Może być np :
jezierskirobert – imię i nazwisko pisane łącznie
rjeziers – pierwsza litera imienia nazwiska i siedem pierwszych nazwiska
robert.jezierski – imię i nazwisko rozdzielone kropką
robert_jezierski – imię i nazwisko rozdzielone łącznikiem
jezierskir – nazwisko i pierwsza litera imienia
anna159345lola - litery i liczby
3. Konto usuwamy logując się na swoją pocztę.
4.Adres poczty elektronicznej, adres e-mailowy –adres poczty elektronicznej, umożliwiający przesyłanie wiadomości poprzez sieć komputerową, w tym Internet.
Internetowy adres poczty elektronicznej składa się z identyfikatora użytkownika, znaku @ oraz pełnej nazwy serwerowej np. adres "jan.kowalski@wsb.poznan.pl" odpowiada kontu urzytkownika "jan.kowalski", założonemu na serwerze "wsb.poznan.pl". Adres może składać się maksymalnie z 255 znaków.
5. Wysyłając wiadomość pamiętamy o :
* danych odbiorcy
* temacie
* treści wiadomości
* naszych danych.
Pojęcia związane z korespondencją elektroniczną:
- Adres poczty elektronicznej, adres e-mailowy – adres poczty elektronicznej, umożliwiający przesyłanie wiadomości poprzez sieć komputerową, w tym Internet. Internetowy adres poczty elektronicznej składa się z identyfikatora użytkownika, znaku @ oraz pełnej nazwy domenowej serwera poczty elektronicznej, np. adres "jan.kowalski@wsb.poznan.pl" odpowiada kontu użytkownika "jan.kowalski", założonemu na serwerze "wsb.poznan.pl". Adres może składać się maksymalnie z 255 znaków.
- Alias poczty elektronicznej – alternatywny identyfikator w formie adresu poczty elektronicznej, skierowany na tę samą skrzynkę poczty elektronicznej. Alias poczty elektronicznej zdefiniowany jest na serwerze poczty elektronicznej.
- Klient poczty elektronicznej (ang.) Mail User Agent, MUA – program poczty elektronicznej służący użytkownikowi komputera do odbioru i wysyłania poczty elektorniczne. W przypadku wysyłania poczty program ten korzystając z protokołu STMP łączy się z serwerem poczty elektronicznej (MTA) i wysyła mu mejle. W przypadku odbierania poczty, MUA łączy się z MTA i odbiera ją korzystając z protokołów POP3 lub IMAP.
- Program poczty elektronicznej –program komputerowy służący do wysyłania, odbierania i przetwarzania poczty elektroniczne.
- Skrzynka poczty elektronicznej, skrzynka mejlowa ((ang.) electronic mail box, e-mail box)
– jest to obszar pamięci masowej przeznaczony do przechowywania plików
zawierających wiadomości internetowe przesyłane za pomocą poczty
elektronicznej.
Funkcjonalnie, skrzynka poczty elektronicznej jest odpowiednikiem prawdziwej skrzynki pocztowej.
Aby korzystać z poczty elektronicznej, musimy mieć konto poczty elektronicznej. Konta te mogą być darmowe lub płatne. Konta darmowe oferują zarówno serwisy zagraniczne, takie jak GMail, Hotmail czy Yahoo, jak i polskie, takie jak Onet, Wirtualna Polska, Polbox, O2 czy Hoga. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z darmowych kont wiąże się zazwyczaj z otrzymywaniem różnych reklam, częstsze są również awarie i opóźnienia. Dlatego wiele osób wybiera konta płatne - czy to okresowo czy dożywotnio.
Aby wysyłać i odbierać listy, musimy znać cztery rzeczy:
- Nazwę serwera służącego do wysyłania poczty (SMTP), np. polbox.com
- Nazwę serwera służącego do odbierania poczty (POP3 lub IMAP), np. polbox.com
- Własną nazwę użytkownika, np. joasia
- Nasze hasło, np. 0BaRtEk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz